Jesień to bardzo ciekawa, fascynująca i kolorowa pora roku, dlatego też była ona inspiracją do zorganizowania w SOSW w Wielgiem konkursu plastycznego pt. „Jesień – kolorowo wokół nas”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką pracę ukazującą piękno oraz barwy jesieni.
Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o jesiennych barwach; uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającego nas świata; rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne w różnych materiałach i technikach, a także rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów.
Każda klasa oraz grupa wykonała swoją pracę i powstały piękne różnobarwne, jesienne krajobrazy. Nie lada wyzwaniem było wybranie jednej, zwycięskiej pracy więc wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Prace podziwiać możemy teraz na szkolnym korytarzu, gdzie utworzono wystawkę. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Autor: Małgorzata Jurkiewicz
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wielgiem uczniowie uświetnili przepiękną muzyczną opowieścią inspirowaną słowami ks. Jana Kaczkowskiego „Czas to jest coś najcenniejszego, co możemy dać drugiemu człowiekowi”. Przybyłych gości i całą społeczność szkolną słowami Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza” przywitała Małgosia. Uczniowie przygotowali kilka choreografii, między innymi modern jazz, hip hop. Inspiracją do stworzenia scenariusza przedstawienia był film „Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszek - oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę.
Uczniowie, co roku przygotowują wydarzenie artystyczne, którym chcą wyrazić wdzięczność dla nauczycieli i wszystkich pracowników ośrodka, za wkład w ich edukację, wychowanie i codzienne wspieranie w rożnych aktywnościach. W czasie tych przygotowań uczą się współdziałania, doskonalą także umiejętność kontrolowania emocji towarzyszących podczas wystąpień publicznych.
Tradycją stało się także spotkanie całej społeczności szkolnej z przedstawicielami rady rodziców, którzy co roku odwiedzają nas, składają nam życzenia i wręczają przepyszny tort. Po zakończeniu przedstawienia rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na portret ulubionego nauczyciela.
Hann Wiśniewska, dyrektor SOSW w Wielgiem, złożyła uczniom i pracownikom życzenia, nauczycielom wręczyła także nagrody dyrektora za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Autor: Marta Wiwatowska - Szczutkowska
Dzień Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 106. rocznicę odzyskania niepodległości, która upamiętnia wydarzenia z 11 listopada 1918 roku - Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku (nie było obchodzone w czasie niemieckiej okupacji oraz w okresie sprawowania w Polsce władzy przez rząd komunistyczny). Przywrócono je podczas transformacji systemowej w 1989 roku, jednocześnie ustanawiając je dniem wolnym od pracy.
W wielu miejscach naszego kraju, jak co roku, odbywały się uroczyste obchody. Organizowane były marsze i uroczystości upamiętniające odzyskanie suwerenności przez Polskę.
Co roku, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem, cześć Niepodległej oddają wielowymiarowo. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu. Podczas spotkania (6 listopada br.), po krótkim wprowadzeniu w nastrój święta, omówieniu znaczenia obchodzonej uroczystości, słów wolność i niepodległość oraz symboli narodowych i zaprezentowaniu kilku faktów historycznych przez nauczyciela, dzieci opowiadały o tym, w jaki sposób powstało państwo polskie, dlaczego data 11 listopada jest tak istotna dla Polaków? Dlaczego Polska nie była wolnym krajem? Próbowali także odpowiedzieć na pytanie, czym dzisiaj jest patriotyzm, jakie postawy ludzi, żyjących w wolnym kraju, można uznać za patriotyczne.
Po zakończeniu dyskusji uczniowie zaprezentowali przepiękny spektakl z wykorzystaniem biało-czerwonych flag i szarf oraz przygotowywali plakaty z symbolami narodowymi oraz hasłami związanymi z niepodległością, wolnością i suwerennością. Obejrzeli także film edukacyjny podsumowujący wiadomości związane z Narodowym Świętem Niepodległości.
Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem wzięła także udział w akcji „Szkoła do hymnu” i 8 listopada o godz. 11: 11 uczniowie oraz pracownicy wspólnie odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Autor: Marta Wiwatowska-Szczutkowska
Czasami zajęcia odbywamy poza murami szkoły, w niewielkiej grupie, gdzie każdy może przećwiczyć swoje umiejętności społeczne. Właśnie dlatego wybraliśmy się do kina Cinema City w Toruniu na film animowany „Dziki robot”. Podczas wizyty w kinie uczniowie uczyli się samodzielnego dokonywania zakupu biletów, kasowania ich, a także wyszukiwania swoich miejsc w sali kinowej.
Animacja Sandersa, oparta na bestsellerowej powieści Petera Browna, okazała się niesamowicie pięknymi filmem o przyjaźni i rodzicielstwie- wychodzeniu ze strefy komfortu, otwieraniu się jednostki na społeczeństwo i vice versa. Dziki robot pokazał nam, że można wyjść poza „własne oprogramowanie”, poprzez kontakt ze społeczeństwem.
Film zaskoczył nas dynamiczną, nieprzewidywalną fabułą z dobrze zarysowanymi postaciami, a także magią odnajdywania miłości w świecie pełnym agresji.
„Dziki robot” to w naszym odczuciu niesamowicie piekną, uniwersalna baśń o niedopasowaniu i trudzie tworzenia wspólnoty. O rodzicielstwie i próbie zdefiniowania międzypokoleniowej więzi i szeregu budujących ją emocji. Wyraża się ona nie tylko w zapewnianiu bezpieczeństwa, przejmowaniu wzorców zachowań i cech charakteru (na dobre i na złe), ale też odpuszczaniu, dawaniu swobody i stawianiu granic – tak ze strony dziecka jak i rodzica.
Bez zwątpienia bajka wniosła swoją fabuła wiele niezwykle ważnych wartości, o których będziemy jeszcze rozmawiać po powrocie do Ośrodka.
Na powrocie nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald’s. Uczniowie sami dokonywali zakupu zestawów „Happy Meal”, gdzie samodzielnie je personalizowali według własnych potrzeb.
Ogromnie podziękowania dla Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW Wielgie za sfinansowanie naszego wyjazdu i wzbogacenie nas w tyle dobrych i pozytywnych emocji.
Autor: Paulina Trojanowska