Andrzejki to wieczór wróżb oraz Wigilia Św. Andrzeja. Od wieków w tę noc młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi, co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Jak co roku Andrzejek nie mogło zabraknąć i w naszym Ośrodku, a wychowankowie obchodzili to święto 27 listopada. Wieczór rozpoczął się krótką opowieścią o tradycji i obrzędach ludowych, które były obchodzone w dawnych czasach oraz zwyczajach panujących do dnia dzisiejszego. Następnie rozpoczęły się wróżby andrzejkowe, uchylające rąbka tajemnicy o czekającej nas przyszłości. Przepowiedniom przyświecała bajkowa wróżka. Dzieci wzięły udział w wróżbach takich jak: „miska marzeń”, ustawianie butów w kierunku drzwi, przekłuwanie serduszek z imionami, wróżby z kubeczkami, wirująca butelka oraz inne kramy z przepowiedniami. Każdy z wychowanków mógł znaleźć coś dla siebie. Wróżby przeplatane były zabawami integracyjnymi i tańcami przy skocznej muzyce. Impreza przebiegała w magicznej atmosferze, w ciekawie udekorowanej świecami i lampionami Sali. Wychowankowie świetnie się bawili i chętnie brali udział w zabawach. Podczas zabawy wychowankowie raczyli się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była doskonała i dzieci wróciły do pokoi w doskonałych humorach.

Autor: Małgorzata Błaszkiewicz

andrzejki_19_00001