Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych składników zdrowego stylu życia. Jest ona ważna na każdym etapie funkcjonowania człowieka i można ją realizować zarówno w miejscu zamieszkania, jak również poza nim. Jedną z bardzo atrakcyjnych form spędzania czasu jest turystyka aktywna, która jest przyjemnym, ciekawym i korzystnym dla zdrowia sposobem na spędzanie wolnego czasu.

8 czerwca uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem uczestniczyli w kolejnym rajdzie pieszym wokół jeziora Wielgie. Głównym celem wycieczki było propagowanie ekoturystyki i zdrowego, aktywnego stylu życia, a także integracja miłośników aktywnego wypoczynku oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Ruch korzystnie wpływa na przyswajanie wiedzy przez uczniów, pozytywne relacje międzyludzkie oraz zachowania i umiejętności społeczne, a także wdraża do zdrowych nawyków związanych z regularną aktywnością fizyczną. Dla dzieci jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu, z jednoczesną możliwością poprawy kondycji fizycznej i regeneracji sił psychofizycznych, a także jest sposobem na czerpanie przyjemności, poprawia samopoczucie, a w połączeniu z wycieczką krajoznawczą, poprzez kontakt ze środowiskiem naturalnym, pozwala na lepsze poznanie otaczającego świata.

Wychowankowie podczas spaceru z zachwytem podziwiali piękne tereny wokół jeziora wielickiego, występującą roślinność, a także pozostałości parku w Wielgiem. Podczas wędrówki dzieci uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych i quizach, a także słuchały uważnie opowiadań i ciekawostek walorach krajoznawczych okolicy. Wszyscy świetnie się bawili i zapewne zapamiętają wycieczkę na długo.

Autor: Małgorzata Jurkiewicz