Rekreacja i ruch na świeżym powietrzu to nieodzowny element dbałości o prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, jest to także jeden z głównych celów, które przyświecają od wielu lat organizatorom biegów przełajowych w Wielgiem. W tym roku zorganizowaliśmy już po raz dziesiąty imprezę o charakterze sportowo – rekreacyjnym pn. „X Regionalne Biegi Przełajowe Wielgie 2019”. Nasza coroczna inicjatywa ma zasięg wojewódzki, w tym roku brali udział w sportowych zmaganiach zawodnicy z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Toruniu, Zespołu Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące, Chełmnie, Radziejowie oraz gospodarze z Wielgiego. Stałymi uczestnikami biegów są także pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu.

Biegi przełajowe, jako inicjatywa lokalna o zasięgu regionalnym, od lat objęte są Patronatem Honorowym Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego, który ufundował puchary, medale i dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla uczestników.

Sportowa rywalizacja odbywała się na terenach parkowych przyległych do terenu Ośrodka; wszyscy uczestnicy byli podzieleni na kategorie wiekowe, którym przyporządkowany był określony dystans biegowy. Dziewczęta, w zależności od kategorii wiekowej, biegały na dystansie 200, 400 i 600 metrów a chłopcy na dystansie 400, 600 i 800 metrów. Konkurencją zespołową była sztafeta 4 x 400 metrów, do której przystąpiły reprezentacje wszystkich szkół i ośrodków. W osobnej kategorii wiekowej, powyżej 24 lat, startowali reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu, którzy pobiegli na dystansie 400 metrów. Ogółem w zawodach brało udział ponad pięćdziesięcioro zawodników.

Przebieg zmagań biegowych był bardzo emocjonujący i do końca nie było przesądzone, która reprezentacja zdobędzie największą liczbę punktów i wygra zawody. Niepewność i emocje towarzyszyły zawodnikom i dopingującej ich licznie zgromadzonej publiczności.

Rozstrzygnięcie nastąpiło po zakończeniu ostatniej konkurencji, kiedy okazało się, że po podliczeniu ogólnej punktacji, największą liczbę punktów zdobyła drużyna gospodarzy, która nieznacznie pokonała dwie kolejne drużyny. Drugie miejsce zajęła drużyna z Radziejowa a na trzecim miejscu podium stanęli zawodnicy z Golubia-Dobrzynia.

Sportowa rywalizacja przebiegała w duchu fair-play, wszyscy wzajemnie się dopingowali, wspólnie przeżywane emocje integrowały uczniów wszystkich drużyn, ich kibiców i opiekunów.

Zwieńczeniem zawodów była uroczysta dekoracja, której dokonała dyrektor SOSW w Wielgiem, Hanna Wiśniewska, która wręczyła najlepszym drużynom puchary i dyplomy ufundowane przez Honorowego Patrona zawodów, Starostę Franciszka Gutowskeigo. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale, każda z drużyn otrzymała nagrody rzeczowe. Było to możliwe dzięki Zarządowi Powiatu, który przyznał dotację w kwocie 1000 zł dla Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Wielgiem, które przedłożyło projekt dla organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego pn. „X Regionalne Biegi Przełajowe – Wielgie 2019”.

Autor: Ryszard Kwiatkowski, Michał Lisiński

jesiennebiegi_00001