„... Bo rodzina to miejsce, gdzie życie się zaczyna, a miłość nigdy nie kończy...”.

Z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Matki i nadchodzącego dnia Ojca, 11 czerwca, już po raz kolejny w SOSW w Wielgiem, został zorganizowany Piknik Rodzinny, który został połączony z Dniem Drzwi Otwartych Ośrodka. W organizację imprezy plenerowej zaangażowana była cała społeczność szkolna. Organizując imprezę pragnęliśmy uświadomić dzieciom, jak również ich rodzicom jak ważna jest rodzina. To w rodzinie człowiek uczy się elementarnych zasad, kształtuje się osobowość młodego człowieka. To rodzina od podstaw uczy nas reakcji na świat, uczy wartości i norm funkcjonowania. W niej tworzą się pierwsze więzi emocjonalne, rodzą się uczucia. Będąc członkiem rodziny dziecko przyswaja sobie wiedzę o otaczającym go świecie. Dlatego tak ważny jest jej wpływ na rozwój młodego pokolenia.

Piknik rozpoczął się o godzinie 10:30 wystąpieniem Pani Dyrektor Hanny Wiśniewskiej, która powitała wszystkich uczestników, złożyła wszystkim dzieciom życzenia, podziękowała rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. Piknik odbył sie pod honorowym patronatem Starosty Golubsko–Dobrzyńskiego Jacka Foksińskiego, który ufundował prezenty za udział w zawodach i grach sportowych dla naszych wychowanków.
Następnie wszyscy z zainteresowaniem podziwialiśmy talenty aktorskie, taneczne i wokalne naszych uczniów podczas wystąpienia pt. „Radosny pociąg”. Przybyli goście mieli możliwość nauczenia się układu tanecznego zumby, który poprowadziła Pani Małgorzata Górna.
Kolejną część imprezy stanowiły gry i zabawy integrujące nie tylko dzieci, ale również i rodziców. Przebiegały one w radosnej atmosferze. Zorganizowano również konkurencje sportowe oraz mecz w piłkarzy ki stołowe. Towarzyszące im emocje, podgrzewane były w czasie rywalizacji przez kibiców, którzy dopingowali swoich faworytów.
Podczas spotkania Wiktorem Spychalskim i Maksymem Linetty z Nadleśnictwa w Golubiu–Dobrzyniu, nasi uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące fauny i flory naszego regionu. Podczas mini turnieju wiedzy o środowisku uczniowie otrzymali wiele nagród. Natomiast st. sekc. Przemysław Pilarski oraz str. Marcin Sobieszyński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu–Dobrzyniu, przygotowali dla nas wiele atrakcji. Główną z nich były zajęcia instruktarzowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach z wykorzystaniem fantomu człowieka do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli także samochód bojowy wyposażony w łódź ratunkową służącą realizacji zadań ratowniczych na akwenach wodnych.
Podczas potkania rodzinnego nie zabrakło poczęstunku dla wszystkich, były potrawy z grilla oraz stoisko ze słodyczami i napojami. Ciastka podarował naszym wychowankom pan Marek Wyborski, właściciel Zakładu Produkcji Cukierniczej „Agatka” w Brzuzem, słodyczami uczniów obdarowali także państwo Gutowscy, natomiast lody sprezentował Sylwester Zarębski.
Piknik był znakomitą okazją do zapoznania się z ofertą i bazą dydaktyczną naszego ośrodka. W trakcie imprezy możliwe były konsultacje ze specjalistami pracującymi w SOSW w Wielgiem m.in. psychologiem, pedagogiem, logopedą, terapeutą integracji sensorycznej, praktykiem metody Kids’ Skills.
Uroczystość współfinansowana była ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Wielgiem.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspólną zabawę i pomoc w organizacji przedsięwzięcia, a darczyńcom za ofiarowane prezenty. Już teraz zapraszamy na kolejny Piknik Rodzinny w przyszłym roku.

Autor: Małgorzata Jurkiewicz

piknik_r_00001