8 maja we Wielgiem o tytuł mistrza XVII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego walczyli zawodnicy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie, Radziejowie, Wielgiem i z Zespołu Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu. Zawodnicy systemem „każdy z każdym” rozgrywali 10-minutowe mecze. O wynikach decydowała liczba punktów zdobytych podczas poszczególnych spotkań, w przypadku tej samej liczby punktów decydującą rolę odegrała liczba zdobytych bramek.

Tegorocznymi zwycięzcami są piłkarze z Golubia-Dobrzynia, którzy wyjechali nie tylko z pucharem i tytułem mistrza tegorocznego turnieju, ale także nagrodą dla najlepszego strzelca, którym został Kacper Stefański, walczący o zwycięstwo swojej drużyny z niezwykłą determinacją. Drużyna z Golubia-Dobrzynia, chodź nie bez problemów i po zaciętych bojach, wygrała wszystkie trzy mecze turnieju.
O zajęciu trzeciego miejsca zdecydował wynik bezpośredniego meczu w którym reprezentacja gospodarzy pokonała drużynę z Chełmna 2:1.
W pozostałych potyczkach drużyna z Wielgiego minimalnie przegrała z drużyną z Golubia-Dobrzynia 3:4 i w najbardziej dramatycznym meczu turnieju 2:3 z Radziejowem (bramkę dającą zwycięstwo drużynie z Radziejowa piłkarze z Wielgiego stracili w ostatniej akcji meczu, w doliczonym już czasie gry).

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Jan Jabłoński z Wielgiego, najlepszym bramkarzem Krzysztof Kubicz z Chełmna.
Z tytułem najmłodszego piłkarza wyjechał Ksawery Kubacki z Radziejowa.
Nagrody otrzymały również dwie piłkarki - Anna Szkopkowka z Radziejowa i Weronika Rokoszeska z Golubia-Dobrzynia.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i nagrody, wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe medale, a zdobywcy tytułów turniejowych nagrody rzeczowe.
Nagrody wręczali: pani wójt gminy Zbójno Katarzyna Kukielska, dyrektor SOSW w Wielgiem Hanna Wiśniewska, wicedyrektor Elżbieta Wiwatowska i sołtys wsi Wielgie Jerzy Ziółkowski.
Pani wójt również ufundowała nagrody dla wszystkich drużyn.
Sędzią głównym zawodów był pan Leszek Warlikowski. Jak co roku zawody objęte zostały patronatem Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego. Dzięki uprzejmości wójta gminy Zbójno Katarzyny Kukielskiej, rozgrywki po raz kolejny odbyły się na boisku w Wielgiem, które jest terenem rekreacyjnym gminy Zbójno.
Turniej sfinansowany zostały przez starostwo oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem, które pozyskało między innymi dotację od Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 3 tys. złotych na realizację XVII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego, w ramach konkursu „Upowszechnianie i rozwój kultury fizycznej i sportu”.
Spotkanie zakończyło się przypomnieniem przez organizatorów przesłania Manifestu o Fair Play opracowanym przez Międzynarodową Radę WF i Sportu UNESCO - „Duch sportowy jest tożsamością zasady fair play, czyli lojalnego poszanowania przepisów pisanych i niepisanych. Wymaga on wielkodusznej postawy wobec przeciwnika, a wobec sędziego bezwzględnej dyscypliny. Zakłada ona pogodne zachowanie się w sytuacji zwycięstwa jak i klęski” i podziękowaniem zawodnikom za jego przestrzeganie.

Autor: Marta Wiwatowska Szczutkowska

tp_01_00001