W dniu 23 listopada zagościł w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wielgiem WĘDROWNY WARSZTAT PIERNIKARSKI. Firma Tempora Antiqua zaprosiła uczniów SOSW w Wielgiem do wspólnej zabawy pachnącej piernikami.

Wędrowni piernikarze zagościli w naszym Ośrodku oferując naszym uczniom możliwość poznania tajników sztuki piernikarskiej poprzez uczestnictwo w warsztatach wypieku piernika, połączonych z żywą lekcją historii. Dwoje animatorów przebranych w repliki strojów sprzed prawie 600 lat przeprowadzili zajęcia w formie zabawy, językiem zbliżonym do tego, jakim posługiwali się nasi przodkowie- w sposób humorystyczny i bardzo przystępny.

Dzięki spotkaniu z Wędrownym Warsztatem Piernikarskim nasi uczniowie mogli poznać lub co niektórzy, przypomnieć sobie historię toruńskiego piernik, składniki niezbędne do jego wyrobu, a następnie samodzielnie wykonać piernik figuralny okraszony legendami związanymi z głównym bohaterem zajęć- piernikiem.

Były to wspaniała edukacja poprowadzone poprzez zabawę i wspólne zajęcia praktyczne. Każdy mógł pochwalić się własnoręcznie wykonanym wypiekiem, a umiejętność ta, zapewne przyda się w czasie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Autor: Agnieszka Kucińska

piernikowe_lekcje_00001