Nic tak nie kształci jak podróże, zarówno dalekie, jak i te bliskie a przekonali się o tym uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem, którzy udali się w podróż bliską, ale jakże pouczającą. Nasi uczniowie odwiedzili pobliski Toruń, w którym to mieście poznali życie… na wsi polskiej XIX i XX wieku. Ta podróż w czasie możliwa była za sprawą odwiedzin Parku Etnograficznego, który zlokalizowany jest w centrum miasta.

Uczniowie nasi z zainteresowaniem oglądali obiekty architektury wiejskiej wieków minionych, które przeniesione zostały na teren parku z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej.  Wszyscy zobaczyli jak wyglądały zabudowania gospodarcze, chałupy a także kuźnia, wiejska remiza strażacka, młyn wodny a nawet barka rybacka. Zwiedzaliśmy także wnętrza wymienionych obiektów, w których widzieliśmy sprzęty i meble, nakrycia stołowe, odzież codzienną i odświętną, elementy dekoracji domostw. Lekcja ta pokazała wszystkim jak wyglądało życie codzienne na wsi polskiej, czym zajmowali się dawniej jej mieszkańcy.

Następnym przystankiem naszej wycieczki był Dom Mikołaja Kopernika, w którym jak głoszą historyczne przekazy urodził się słynny astronom. W muzeum zaprezentowano sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Forma prezentacji wykorzystuje najnowsze technologie multimedialne, które wpisują się w historyczny wystrój średniowiecznej kamienicy. Ekspozycja muzealna koncentrowała się wokół trzech zagadnień: nauki dawnej i współczesnej, życia codziennego rodziny mieszczańskiej oraz życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem oglądali film w technologii 4D o dziejach rodziny Koperników, podziwiali średniowieczne meble i sprzęty oraz stroje z epoki.

Po drodze do kolejnego przystanku na drodze naszej wycieczki, natknęliśmy się na budynek, który wszystkich trochę przestraszył…z obawy, że się przewróci! Była to Krzywa Wieża, która stoi tu już od XIV wieku.

Wiele ciekawych dla naszych uczniów informacji poznaliśmy dzięki zwiedzaniu Planetarium a w nim Sali Geodium, która to w formie wystawy interaktywnej przedstawia naszą planetę Ziemię. Centralnym elementem ekspozycji jest obracający się model kuli ziemskiej, obrazujący zjawiska pór roku oraz występowanie dnia i nocy. Uwagę naszych uczniów przykuwały instalacje obrazujące wiele zjawisk i żywiołów występujących na Ziemi, takich jak: wybuchający wulkan, lodowiec z zorzami polarnymi, trzęsienie Ziemi, atmosfera Ziemi, źródła energii odnawialnej. Największą atrakcją dla naszych uczniów była jednak podróż w… przestrzeń kosmiczną, a to za sprawą Sali Planetarium, w której na wewnętrznej kopule budynku, nad głowami widzów rozpościerał się obraz nieboskłonu wraz gwiazdami widocznymi gołym okiem, ich konfiguracją na tle znaków zodiaku, układ znanych gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, jego zaćmienia – słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na prawdziwym niebie.

Po zakończeniu projekcji nadszedł czas, aby zejść na ziemię i ochłonąć w pobliskiej lodziarni a potem… autobus czeka. Wracamy do domu.

Autor:  Marta Wiwatowska-Szczutkowska,

           Michał Lisiński

 

DSC01329
DSC01368
DSC01384
DSC01387
DSC01400
DSC01414
DSC01415
DSC01428
DSC01429
DSC01435
DSC01445
DSC01458
DSC01461
DSC01462
DSC01470
DSC01480
DSC01495
DSC01509
DSC01522
DSC01526
DSC01527
DSC01532
DSC01535
DSC01545
DSC01548