W dniu 3 listopada 2021 roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Wielgiem odbyli wycieczkę do Torunia. Celem wyjazdu było zwiedzanie historycznego miasta, związanego z postacią Mikołaja Kopernika, a także poznanie toruńskich legend oraz udział w warsztatach wypieku pierników.

Najpierw, wychowankowie wraz z wychowawcą wyruszyli nad wiślany bulwar. Spacerując, doszli do ruin zamku krzyżackiego, gdzie z zaciekawieniem poznali opowieści związane z tajemnicą tego miejsca. Duże wrażenie wywarła na chłopcach opowieść o Krzywej Wieży, spory zachwyt wzbudziły piękne kamieniczki oraz legenda o toruńskim osiołku i żabach. Pełni wrażeń i zadowolenia udaliśmy się do Pizzerii „Piccolo” na ciepły i pyszny posiłek.

Kolejnym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach wypieku pierników w Żywym Muzeum Piernika. Dzieci na początku zostały zapoznane z procedurą powstawania pierników, specyfiką przypraw oraz innych składników. Następnie każdy z wychowanków miał możliwość wyrabiania ciasta oraz formowania swojego piernikowego placka, na którym odciskano formę. Pierniki zostały upieczone w piecu i każdy wychowanek mógł zabrać swoje dzieło na pamiątkę.

Wychowankowie bardzo chętnie uczestniczyli w warsztatach, poprzez aktywną zabawę doświadczyli wiele radości. Wyjazd do Torunia dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.

Autor: Paulina Trojanowska

Zwiedzaliśmy Toruń !