W dniu 17 maja 2016 r. ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół SOSW w Wielgiem pozyskanym dzięki sponsorom i darczyńcom z powiatu golubsko-dobrzyńskiego m.in.  firmom: ADABET, OLKOP, HETMAN, GOLPASZ, ALLER AQUA, BANK SPÓŁDZIELCZY w Golub-Dobrzyń, BANK SPÓŁDZIELCZY w Piotrkowie Kujawskim, p. Januszowi  Radeckiemu, Jackowi Radeckiemu, Krzysztofowi Bejger, Krzysztofowi Góreckiemu, została zorganizowana dla uczniów SOSW w Wielgiem, na których rzecz działa Stowarzyszenie, wycieczka autokarowa szlakiem miast i miejscowości: Żnin- Wenecja- Biskupina-Kruszwicy. Pierwszą atrakcją wyprawy był przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Wenecji. Podróż tym pojazdem była niesamowitym przeżyciem, gdyż nikt wcześniej nie jechał takim środkiem lokomocji.

Następnym etapem było zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość podziwiania parowozów, wagonów i innych zabytków infrastruktury kolejowej. Wielu mogło poczuć się maszynistą wsiadając do parowozu, czy dróżnikiem przesuwając zwrotnicę lub zawiadując szlabanem. Kolejnym przystankiem w podróży koleją wąskotorową była prasłowiańska osada w Biskupinie. Następnym punktem wycieczki była Kruszwica, tam statkiem „Rusałka” odbył się rejs po jeziorze „Gopło”.  Po zejściu na ląd uczniowie zwiedzali „Mysią Wieżę”. Ostatnim etapem  wyjazdu była kolacja w restauracji McDonald’s  w Inowrocławiu.

Dzięki organizacji tego rodzaju zajęć turystyczno-rekreacyjnych uczniowie SOSW w Wielgiem mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu historii, archeologii, kultury regionalnej. Poprzez swoje walory poznawcze miała duży wpływ na rozwój wyobraźni uczniów, uczniowie mieli możliwość obcowania z przyrodą, spędzenia czasu wolnego w sposób atrakcyjny i poznawczy w szerokim zakresie.