Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy w 1791 roku tę konstytucję,  dla ratowania Rzeczypospolitej, stworzyli.

25 kwietnia 2024 r. w SOSW w Wielgiem odbyła się uroczystość z okazji kolejnej rocznicy UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA. Obchody te zorganizowane zostały w formie warsztatów zajęciowych i połączone z obchodami kolejnej rocznicy CHRZTU POLSKI.

Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego uczniów Ośrodka przygotowanego przez kol. Małgorzatę Górną. Był to taniec o charakterze patriotycznym z wykorzystaniem barw narodowych. Po nagrodzonym oklaskami występie uczniowie przeniesieni zostali w odległe czasy- minione wieki. Prezentacją multimedialną i słowem przybliżone zostały wydarzenia związane z początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego, a także informacje na temat okoliczności Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z podkreśleniem wagi tego wydarzenia- uchwalenie drugiego tego typu dokumentu na świecie i pierwszego w Europie. Nie zabrakło odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Następnie uczniowie, wykazali się swoją wiedzą na temat znajomości symboli narodowych, historii Polski i kraju, w którym obecnie żyją i uczą się. Sprawdzianem były: test z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, krzyżówka tematyczna i prace plastyczne dla najmłodszych uczestników spotkania.

Zwieńczeniem przygotowanej akademii było nagrodzenie wszystkich uczniów biorących udział w konkursie tematycznym pn. „Barwy narodowe” oraz odśpiewanie hymnu narodowego.

Uczniowie aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w uroczystości, która przybliżyła im znaczenie słów: patriotyzm, Ojczyzna, pokój,  tak ważnych w dzisiejszych czasach.

Autor: Agnieszka Kucińska

chrzest_01_00001